Wzorzec Pudla

Foto

Pudel
(Caniche)

 • Pochodzenie: Francja
 • Klasyfikacja: Psy do towarzystwa
 • Klasyfikacja FCI: Grupa 9 Psy ozdobne i do towarzystwa.Sekcja 2 Pudle. Nie podlegają próbom pracy.
 • Zarys historyczny
  Etymologicznie, francuskie słowo “caniche” pochodzi od “cane”, francuskiego określenia samicy kaczki. W innych krajach nazwa rasy jest powiązana z brodzeniem, pluskaniem w wodzie. Oryginalnie
  pies ten był używany do polowania na dzikie ptactwo wodne. Rasa pochodzi od barbet’a, którego wiele cech zachowała aż do teraz. W 1743 roku pojawiła się w języku francuskim nazwa “la caniche”,
  określająca sukę rasy barbet. W późniejszym czasie określenia „barbet” i „caniche” /pudel/ stopniowo nabrały odrębnego znaczenia. Hodowcy włożyli wiele ciężkiej pracy w uzyskanie psów w oryginalnym typie i o jednolitym umaszczeniu. Pudel stał się bardzo popularnym psem do towarzystwa z powodu przyjaznego, wesołego i lojalnego charakteru, ale także z powodu czterech odmian wielkości
  i różnych umaszczeń, które każdy może wybrać zgodnie ze swymi upodobaniami.
 • Sylwetka
  Pod ozdobną powłoką kryje się zwierze o liniach wyważonych, sylwetce eleganckiej, aczkolwiek nie przesadnie finezyjnej. Harmonijna budowa jest bardziej widoczna u średniego i dużego pudla; już na pierwszy rzut oka widać, że to pies-sportowiec. Lecz pudel miniatura i toy także lubią aktywne życie.
 • Ruch
  Niezależnie od swej wielkości pudle poruszają się niezwykle lekkim, tanecznym krokiem. Chętnie i łatwo skaczą i sprawiają wrażenie, jakby zamiast nóg miały... resory.
 • Głowa
  Głowa pudla jest elegancko osadzona, o finezyjnym rysunku, dobrze rozwinięta, z typową bruzdą czołową, zaznaczonym stopem. Wygląda jak rzeźbiona, bo włos przystrzyżony na pysku i policzkach kontrastuje z długą i nastroszoną sierścią tworzacą na czaszce i na uszach "kask" o niewarygodnej gęstości - zwłaszcza u psów pokazywanych na wystawach. Wygląda jak wyrzeźbiona - równiez dlatego, że jest "sucha ", bez nadmiaru mięśni, co podkreśla jej wyważone proporcje i elegancką, ale nie nadmiernie delikatną linię.
 • Oczy
  Oczy lekko skośne, o kroju migdałów. Błyszczą jak agat (z wyjątkiem psów w kolorze brązowym, które mają "bursztynowe" spojrzenie).
 • Nos
  Nos dobrze rozwinięty, o lekko rozwartych nozdrzach.
 • Uszy
  Uszy nisko osadzone, przypominają o jego pochodzeniu, choć pudel juz niemal zapomniał o swej przeszłosci myśliwego.
 • Sierść
  Sierść jest kędzierzawa i gęsta. Jej obfitość stwarza fryzjerowi szanse wykazania się fantazją. Pudle o sierści lokowatej muszą mieć włos obfity, dobrze skręcony, elastyczny gęsty, tworzący po rozczesaniu runo jednolite na całym ciele.
  Psy o sierści sznurowej (rzadko spotykanej) powinny mieć włos obfity, wełnisty, miękki i sfilcowany w charakterystyczne sznurki o długości co najmniej 20 cm (im dłuższe, tym lepsze). Rózne epoki miały rózne mody. Był czas, kiedy największym powodzeniem cieszyły się pudle o sierści sznurowej. Szata lokowata i sznurowa różnią się tak bardzo, że aż trudno uwierzyć, iż obie można uzyskać u tego samego psa. Trzeba jednak zdecydowac się na typ fryzury już przy kupnie szczeniaka. Od najwcześniejszego okresu życia pieska należy włos odpowiedno "prowadzić", skręcając go, co powoduje jego pilśnienie i układanie się w długie dredy, spotykane np. u owczarków węgierskich pudli.
 • Wzrost
  duży: 45 - 60 cm, z tolerancja + 2 cm,
  średni: 35-45 cm,
  maly: 28 - 35 cm,
  toy: poniżej 24 - 28 cm (ideał 25)
 • Korpus
  Korpus lekko prostokątny, długości nieco większej niż wysokość psa w kłębie, klatka piersiowa owalna, grzbiet krótki i prosty, lędźwie muskularne, brzuch słabizny podciągnięty, zad zaokrąglony.
 • Ogon
  Ogon osadzony dość wysoko,  w ruchu - noszony ukośnie. Naturalnie długi lub skrócony o 1/3 - 1/2 długości w krajach w których cięcie ogonów nie jest zabronione.
 • Umaszczenie
  Do trzech pierwotnych kolorów naturalnych - czarnego, białego i brązowego - dodano z czasem najpierw srebrny, a pózniej morelowy (apricot). Kolory muszą być jednolite, bez łat czy białych plam.
   

Załączniki:

Aktualności
Szczenięta

Pudel duży czarny

 

 
48-200 Prudnik, ul. Moniuszki 13
tel. 77 4362107
e-mail: info@mojpupil.eu
Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.
 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA n4CMS